Home Galeria Informacje Dodatki Linki Kontakt

 

 

Agaty Sudetów

 

Aktualizacja:

15.02.2018 NOWOŚĆ

nowe linki - weryfikacja

 

18.01.2018 

nowe pozycje w literaturze

 

08.03.2011

nowa pozycja w literaturze

 

01.06.2010 

Doubravice - trzy nowe agaty

 

10.11.2009

Rašovka - cztery nowe agaty

  

 

Minerały wysokiej jakości na sprzedaż

   

        Nazwa agat pochodzi od rzeki Achates (obecnie Dirillo) na Sycylii, lub od słowa Aqiq, starosemickiej nazwy oazy Medyna, gdzie niegdyś go pozyskiwano, albo od gr. agathos, znaczącego dobry, co miało oznaczać że kamieniom tym przypisywano wszelkie dobro. Pochodzenie nazwy nie jest więc w pełni wyjaśnione. Mineralogicznie agat jest odmianą chalcedonu, będącego mikrokrystaliczną postacią kwarcu. Najczęściej charakteryzuje się koncentrycznie strefową, równolegle warstwową budowa wewnętrzną. Odmiennie zabarwione warstewki noszą nazwę pierścieni Lieseganga. Może też przybierać formę dendrytową lub dawać pseudomorfozy.
     Powstanie agatów ma ścisły związek z działalnością wulkaniczną. Agaty występują w postaci owalnych migdałów lub geod, a niekiedy żył wśród skał pochodzenia wulkanicznego typu bazaltów lub ryolitów, a rzadziej w skałach osadowych. Kamienie te powstają w warunkach hydrotermalnych, czyli z niezbyt gorących roztworów pomagmowych. Chalcedon wytrąca się rytmicznie z koloidalnych roztworów lub żelu krzemionkowego, wpływając do pęcherzy pogazowych powstałych w lawie, lub do szczelin tektonicznych. Odkładanie się takiej substancji, w posz
czególnych pasemkach zależy od wielu czynników, m.in. temperatury, składu roztworu i obecności w nim domieszek. 
     Człowiek bez większych problemów potrafi sztucznie wytworzyć rubiny, szafiry czy nawet diamenty, nikomu jednak do tej pory nie udało się pozyskać sztucznego agatu, wszystkie pozostają naturalnym dziełem przyrody !

     Na stronie tej możesz obejrzeć część (obecnie 258) okazów z mojej kolekcji agatów pochodzących z różnych lokalizacji znajdujących się w Sudetach, zarówno na terenie Polski jak i Czech. Kolekcja jest gromadzona od lat i systematycznie uzupełniana.